BAJKAL REPORT 9: Pohraničná kontrola

BAJKAL REPORT 9: Pohraničná kontrola

„Pripravte si pasy na kontrolu,“ s úsmevom nám oznamuje Leonid, „za niekoľko minút budeme na hranici.“

Myslím si, že ide o nejaký vtip nášho sprievodcu. Alebo žeby skutočne niečo reálne? Napríklad kontrola pred vstupom na územie národného parku?

„Leonid, k akej hranici sa blížime?“

„Vraciame sa z Ďalekého východu na Sibír. Pred nami je Mys Jelochyn – hranica Burjatskej republiky, ktorá patrí k Ďalekému východu, a Irkutskej oblasti, to je Sibír.“

My s Petrom sme to s hranicou zobrali celkom vážne. Dožadujeme sa, aby nám niekto skontroloval pasy. Vtip začína Leonidovi robiť starosti. Sme jeho klientmi, sme inostranci – cudzinci, dokonca valutoví, patrí sa plniť naše želania. Koniec koncov, cestovná kancelária, pre ktorú pracuje, s tým má skúsenosti. Počas jazdy nám vyrozprával niekoľko extrémnych zájazdov, ktoré organizovali. Napríklad ryžovanie zlata pre ruského miliardára žijúceho vo Švajčiarsku a jeho 8-ročnú dcéru. Na jednu noc vybudovali stanový tábor nielen s luxusnými „izbami“, ale aj so sprchou s teplou vodou a so splachovacou toaletou. Samozrejme, že budúca dedička miliárd nemohla na Bajkale nezažiť pocit šťastia z úspešného vyryžovania zlatých nugetiek. Tie jej nenápadne nasypali do riečky. Nuž, ako sa hovorievalo u nás, za peniaze aj dom v Prahe.

Igor zastavuje buchanku neďaleko pobrežia, ktoré lemujú vysoké stromy a niekoľko stavieb. Ako na zavolanie spod stromov k nám smeruje mužík v maskáčovej bunde s ušiankou nasadenou na hlave.

„Pohraničník?“ pýtam sa Leonida.

„Da. Pre vás dnes bude v úlohe pohraničníka. Inak je to miestny pustovník Jura.“

Jura sa celkom vážne zhostil úlohy skontrolovať naše pasy. Z nefalšovaným záujmom si ich prelistoval a hlavne nemal nič proti fotografovaniu. Zato veľmi dôrazne odmietol fotografovanie jeho „služobného“ objektu – chatky, v ktorej tu na Myse Jelochyn žije.

Celý dnešný deň sme cestovali za slnečného, mrazivého počasia pod nádhernými kopcami Bajkalského chrbta. Bonusom bolo pre nás niekoľko zaujímavých stretnutí s turistami – cestovateľmi, ktorí si vychutnávajú krásnu prírodu v skutočne natur forme putovania.

One thought on “BAJKAL REPORT 9: Pohraničná kontrola

  1. Svetlana Tomanová

    Pazdrávľjáju putešéstvovanje Pavla i Pjótra! Vaprós miliardárov sa tu objavil, pre mňa škoda, lebo menám v láske tento svet, čo sa kolo neho, v ňom deje, tak to čítaníčko o Rusku, Bajkale, ktoré obe milujem, krásnej prírode je trochu sprznené. Téma na dlhočizné filozofovanie, mnoho otázok, tak brnknem len k tomu IM pripravenému luxusu, že preveliká ašíbka, predsa by mali chcieť zažiť autentecitu, aj keď drsnú, ale reálnu, pravdivú, dôvodov veľa a hlavne decku nerobiť tiátr, učiť faloši, nepravde , ilúziám, klamstvám…… Ak raz dačoho niet, tak niet. Treba objasniť dôvod, ale nie demonštrovať vec takú, aká už nejestvuje alebo len slabo. Zmýšľanie miliardárov je však iné, mnohých nabubralé. Ale potešili ste ma, že aj správnych turistov ste stretli, túlajúcich sa natur spôsobom, vlastnými silami, bez techniky, neničiac prírodu, naopak vychutnávajúcu si ju čistučkú a tichučkú. Prvé foto fantasmagorické, ostatné krásne. U nás doma dnes totál obrat počasia, potopa, temrava, tak tú Vám posielať nebudem…. S.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *