BAJKAL REPORT 10: Snežnij god – snehový rok

BAJKAL REPORT 10: Snežnij god – snehový rok

Dnes naše putovanie po ľade Bajkalu vrcholí. Je pred nami záverečná etapa do Malého mora. Mimochodom, miestni obyvatelia jazeru Bajkal inak ako more nepovedia. Malé more je časť jazera, ktorá sa nachádza medzi pevninou – materikom a ostrovom Oľchon. Tu býva vždy čistý, tmavý ľad. Presne taký, aký je na obrázkoch v knihách o Bajkale a na pohľadniciach. My veríme, že sa nám ho dnes podarí nájsť. Šanca existuje i keď, popravde, v tomto roku nie je vysoká.

„V etom godu snežnij god – tento rok je snehový,“ konštatovala včera večer pani Nasťa. Celý ho strávila v našej spoločnosti a porozprávala nám veľa zaujímavých príhod. Nakoniec nám na svojom notebooku premietla krátky dokumentárny film o polročnom živote malej nerpy, endemického bajkalského tuleňa, v ich domácnosti.

Prvou dnešnou zastávkou je Paď Solnečnaja. Miesto, kde sa nachádzajú budovy Bajkalsko-lenského národného parku, považujeme za najkrajšie na západnom pobreží. Veľmi sme ľutovali, že sme tu, napriek pôvodnému plánu cesty, nespali.

Dnes sme na ľade Bajkalu znovu stretávali peších turistov – jednotlivcov i skupiny. Francúzi sa na „túru“ vybrali naľahko. Vybavenie im vezie buchanka. Naopak, cyklisti si svoju výstroj ťahali na saniach za sebou. V Malom mori sme natrafili aj na motoristických športovcov. Na ľade Bajkalu si urobili pretekársku dráhu. Skoro sme im na ňu vleteli. Igor dnes miestami frčal  rýchlosťou vyše 70 km/hod. Využíval rovnosť ľadu pod plytkou snehovou pokrývkou.

„Job!“ tak si zahrešil, keď neskoro zbadal kočku – hrb na ceste. Mal aj prečo. Naše hlavy sa ocitli len milimeter od strechy buchanky. Vodiči sa dnes vracajú domov do Chužiru na ostrove Oľchon a k svojim ženám sa podľa dynamiky jazdy očividne ponáhľajú.

Pavol, Saňa, Igor a Peter.
Pavol, Saňa, Igor a Peter.

3 thoughts on “BAJKAL REPORT 10: Snežnij god – snehový rok

 1. Svetlana Tomanová

  Privéty v deň /tam ďaleko už je/ eMDéŽet! Bielučkého snehu kopce, blýskajúceho sa na Slniečku, opäť nádherné zábery. Ja k tomu Slniečku pridávam pozdravy všetkým Ruským djevočkám, devuchám, mámočkam, bábuškam k sviatku všetkých dobrých žienok na svete.
  MAMINE
  Tíšinou kvetennou vonnou
  Zvoňané kúdoly
  Lúčov Slnka
  Trbliece sa iskrou mlhy
  Korunka biela-Snežienka

  Riavou zhučanou perlivou
  Kryštáľové struje
  Vlniek vody
  Vyžblnkoce chladivá bystrina
  Hymnus prírody

  Jar jar pohľaď tvár
  Zmáčaj pery
  Prebuď hory
  Zanôť píšťalkou po vetre
  Ozveny vďačností
  MAMINKE

 2. Daniel

  Ahoj Pavol,
  veľmi pekné reportáže z naozaj zaujímavého prostredia.
  Všetko dobré a veľa zdravia

 3. Viera Nižníková

  Pán Pavol, boli to pre mňa zaujímavé a pútavé reportáže, pretože ja osobne poznám Rusko z diametrálne odlišného pohľadu, keďže zabezpečujem kurzy ruského jazyka v rámci Letných škôl v Ruskej federácii, poznávacie pobyty a exkurzie pre žiakov a učiteľov.
  Mám všetky Vaše super knihy a už sa teším na BAJKAL 🙂

  Len tak mimochodom, moji žiaci ruštinári, keďže sú teraz všetci doma, dostali za „domácu
  úlohu“ prečítať si 10 reportáži o Bajkale a spracovať miniprezentáciu.
  Je to skvelá možnosť oboznámiť sa s tou časťou Ruska, kde sa pravdepodobne nedostaneme.
  Veľká vďaka Vám !!!

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *