Pavol Vitek

Pavol Vitek

Narodil som sa  6. 2. 1964 v Žiline, kde dodnes žijem, pracujem a vo voľnom čase píšem cestopisné reportáže.  Manželka Ivona (1964) je lekárka, spolu máme dve dcéry: Sylviu Annu (1989) a Alexandru Máriu (1997).

Vyštudoval som Vysokú školu dopravy a spojov (dnes Žilinská univerzita) v Žiline, odbor strojárska technológia (1986). Po škole som bol zamestnaný v podniku Oceľové konštrukcie Žilina, kde som pracoval ako vedúci údržby v závode 02. V roku 1991 som s partnermi z Nemecka založil obchodnú spoločnosť na predaj strojov pre výrobcov hliníkových a plastových okien. Obchodné aktivity som s pomocou mojich spolupracovníkov postupne rozšíril na výrobu strojov a zariadení (1997).

Skúsenosti z častých služobných ciest do krajín v Európe a Ázii som formou krátkych reportáží začal uverejňovať v žilinskom regionálnom týždenníku. Tie sa neskôr stali základom mojej prvej knižky Koľko stojí taký slon (2014). Cestopis „Po koľajniciach do hlbín Ruska – Transsibírska magistrála“ sa v roku 2018 stal víťazom čitateľskej súťaže Kniha Horného Považia 2017.

Od roku 2017 som členom Slovenského spolku spisovateľov. Od roku 2019 som členom Ruskej geografickej spoločnosti, ktorá bola založená roku 1845 cárom Mikulášom I.

9 thoughts on “Pavol Vitek

 1. Martin Lassak

  Dobry den.
  Prave som docital Vasu knihu Po kolajniciach do hlbin Ruska … no docital, skor dohltal 🙂
  Velmi ma bavila, nevedel som sa od nej odtrhnut. Pacila sa mi ovela viac ako Na Sibiri od Colina Thubrona. Mali ste super vylet a skvelo ste to spisali.
  Drzim palce aby sa Vam podarilo absolvovat aj zimnu cestu, vybavit tie body, ktore ste nestihli (napr. Amursky most pred Chabarovskom) a mozno spisat pokracovanie tejto knihy.
  Prajem vsetko dobre Vam aj ucastnickam zajazdu.
  Pekny vecer.
  Martin Lassak

  1. Pavol

   Ahoj Martin, ďakujeme, že si nám držal palce pri ceste po BAMe. Amurský most sme tento krát stihli. Pokračovanie knižky sa pripravuje. Srdečne pozdravujem. Pavol

   1. Martin Laššák

    Pozdravujem, práve som dočítal aj pokračovanie o BAMe. Skvelé. Ďakujem. Veľmi sa mi páčila.
    Ďalšie pokračovanie už hádam len z Londýna do Tokia, alebo na Aljašku ?

 2. Встретился с Павлом и его дочерью Александрой в Братске в их новом путешествии по Байкало-Амурской магистрали. Прекрасные люди! Добрые, умные, красивые! Мне было безумно интересно провести с ними целый день и показать свой родной город Братск. Я рад, что встретил таких друзей! Желаю им счастья и удачи!

 3. Ludmila Radochova

  Dobry den, s velkym zaujmom som si precitala Vasu knihu “ Po kolajniciach do hlbin Ruska“, aj som absolvovala s cestovkou Objavuj svet usek Vladivostok-Irkutsk.
  Nedavno som Vam napisala mail – zatial bez odpovede.
  Rada by som vedela, ci by bolo mozne tuto knihu dat prelozit do nemciny alebo anglictiny – potom by som si kupila 2 ks a poslala svojim priatelom do Nemecka a Rakuska.
  Prosim, chystate sa tuto knihu vydat aj v tychto svetovych jazykoch ?

  Napisala som Vam vtedy mailom aj moje zazitky z cestovania zeleznicou postavenou pred 100 rokmi v Tanzanii – Dar es Salaam -Kigoma, bol to ozaj zazitok.
  Mozete mi prosim odpovedat na tento aj na predchadzajuci mail ? nemam Vasu presnu mail.adresu, p.Vitek, jedine tieto priestory v „komentaroch“.

  Dakujem a srdecne Vas zdravim L.Radochova

  1. pavol

   Ahoj Ludmila,
   ďakujem Vám, za veľmi srdečné slová. Teším sa, že Vám moja kniha pomohla pri plánovaní cesty po Transsibe. Cestopis je celkom ťažký, je pre mňa veľkou odmenou keď ste si ho pribalila do batožiny na Sibír.
   Želám Vám ešte veľa krásnych cestovateľských zážitkov.
   Pavol

 4. Oľga

  Dobrý deň, pán Pavol!
  Som nadšená aj druhou Vašou knihou Po koľajniciach …Ďakujem. Veľmi si cením plastický opis celej cesty (vychutnávala som si to úplne ako spolucestujúca s Vašou rodinou.?).
  Mám jednu otázku k prevádzke vlaku. V minulosti ťahali vozne parné rušne – kde po tej dlhej ceste sa zásobili uhlím, drevom, vodou. Raz ste to spomenuli s čerpaním vody, ale to im asi nestačilo na tú diaľku.
  Veľmi som spokojná aj s formátom (rozmerom) kníh. Keď mi je kniha ťažká položím si obálku na plece a čítam v pohode ďalej.

  Dúfam, že plánujete ešte ďalšie cesty po Rusku, ak to „kovidoba“ dovolí.
  Želám Vám pevné zdravie a veľa elánu.
  Oľga z Pezinka

 5. Boris Žalman

  Ahoj,
  ak sme spolužiaci z VSDS Žilina tak mi prosím pošli na seba kontakt.boris.zalman@ doka.com.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *