BAJKAL REPORT 04 : Prvý deň na ľade

BAJKAL REPORT 04 : Prvý deň na ľade

Ráno sme opustili Irkutsk a vydali sa na cestu k Oľchonu. Deň sme začali teplotou -17 °C a veľmi hmlistým počasím. Postupne sa nielen otepľovalo, ale ako sme sa blížili k Bajkalu, čoraz viac svietilo slnko.

K brehu zamrznutého jazera sme dorazili popoludní. Hrúbka ľadu tu bola 1,2 metra. Rýchlo sme pomáhali naložiť zásoby do buchaniek. Celá 9-členná turistická skupina sa nevedela dočkať, kedy sa konečne ocitne s autami na ľade. Stretli sme sa tu Moskovčania, Petrohradčania, Krasnojarčanka, Nitran a Žilinčan.

Vodičom našej buchanky je Igor.

„Aký je ľad v tomto roku?“ kladiem mu otázku.

„Kačestvenij – kvalitný,“ dostávam stručnú odpoveď, o ktorej úprimnosti ma presvedčí pohľad na tachometer. Ručička nepadne pod rýchlosť 60, poskočí na 70 a mám dojem, že som registroval aj 80.

Občas musí Igor prudko brzdiť – napríklad pri obiehaní korčuliarov, ktorí si za sebou na plastových boboch ťahajú časť svojej výstroje. Najčastejšie brzdí pred prejazdom cez treščiny – trhliny. Je ich naozaj veľa.

„Nabielo zasnežené jazero nepôsobí desivo,“ hovorí náš sprievodca Leonid a dodáva, „neuvedomujete si, že idete autom po vodnej hladine. Keď je ľad tmavomodro číry, majú klienti iné pocity.“

V Chužire sme ubytovaní v drevenej turbáze. Čisté izby internátneho typu so spoločnou umývarkou s WC na chodbe. Našimi susedmi je početná skupina talianskych seniorov a ešte početnejšia a hlučnejšia skupina mladých Thajčanov.

„Turistov  Thajska pribúda,“ informuje nás Leonid, „je to s nimi niekedy zaujímavé. Vedia, že na Sibíri je zima. Podľa vlastných predstáv o zime sa vystroja,a potom, po príchode na Oľchon, sú v šoku. Celkovo,v súvislosti so zákazom vstupu Číňanov do Ruska, je teraz na Bajkale menšia návštevnosť.“

Mne osobne sa zdá aj tak dosť masová.

Zajtra definitívne opúšťame mobilný signál. Budeme sa snažiť ozvať hneď, ako to bude technicky možné.

 

One thought on “BAJKAL REPORT 04 : Prvý deň na ľade

  1. Svetlana Tomanová

    Pazdravľjénijá po štvrtýkrát. Asi si ich už nenájdete. Tak aspoň hneď, ako budete v dosahu signálu, pozdravte všetkých svojich Ruských súputníkov odo mňa. Že posielam trošku Slovenského teplejšieho Slniečka na prehriatie si údov. A nezamrznuté úsmevy. Bajkal – prenádherný, len foťte všetko vôkol seba. S.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *