Nultý čukotský report

Nultý čukotský report

Ahoj priatelia a priaznivci našich cestopisov,

spoločne so Saškou sa pripravujeme (vlastne prípravy už vrcholia) na novú aktívnu dovolenku. Tých, ktorí budú sledovať náš trip znovu zavedieme do Ruska. Tak trošku severnejšie ako pri poslednej ceste a úplne najvýchodnejšie. Tentokrát pocestujeme v medzinárodnom tíme. Kam sme sa to vybrali? Na Čukotku. Čukotský autonómny okruh je najvýchodnejší región Ruskejfederácie (RF). Je to jediné územie Ruska, ktorého časť sa nachádza na západnej pologuli. Celková rozloha Čukotky je 737.700 km². Slovensko by sa sem zmestilo 15x a Nemecko 2x. Žije tu však len necelých 51 000 tisíc obyvateľov, z ktorých tretinu tvoria pôvodní Čukčovia.

Napriek tomu, že oblasti Arktídy sa v posledných rokoch stali vyhľadávanými miestami na dovolenku, Čukotka ostala akosi mimo hlavného prúdu. Ročne ju navštívi len 55 turistov. My so Saškou tak ideme zbierať inšpiráciu na nový cestopis z RF. Spolu s malou 6-člennou skupinou (z Ruska, Číny, Chorvátska, Talianska a samozrejme zo Slovenska) máme na  pláne navštíviť niekoľko geograficky a historicky zaujímavých miest v najvýchodnejšej časti euroázijského kontinentu. Štatisticky teda na pomery Čukotky pôjde o „mega zájazd“, ktorý bude tvoriť až 11% ročnej návštevnosti regiónu.

Čukotka je pohraničná oblasť RF s USA. Na návštevu okrem víz potrebujeme povolenie aj od pohraničných vojsk (týka sa to aj občanov RF, nielen inostrancov – cudzincov). Všetko by malo byť v poriadku a teraz už len s napätím sledujeme, ako sa mení predpoveď počasia na nasledujúce dva týždne. Do batožiny sme si pribalili niekoľko fľaštičiek 72% Tatratea a veríme, že ním tak očaríme miestnych šamanov, že nám vybubnujú slnečné a hlavne bezveterné počasie (predpovede sú zatiaľ vzdialené od ideálnych poveternostných podmienok).

Podľa dostupnosti internetu budeme od 4. augusta uverejňovať fotografie a správy z našej aktívnej dovolenky.

Držte nám palce a sledujte naše putovanie.

S napätím sledujeme na internete, aké počasie nás čaká na opačnom konci zemegule.

2 thoughts on “Nultý čukotský report

 1. Ľubo

  Ahojte, priatelia, cestovatelia!
  Ako vždy, opäť vám trochu závidím… Na druhej strane sa veľmi teším na vaše nové zážitky a príhody, s ktorými sa určite ochotne podelíte. Držím palce a posielam pozdravy na Čukotku.
  PS: Moja ruská kamarátka sa práve túla po Kamčatke a posiela krásne fotky. Dúfam, že do týchto končín sa raz pozrieme spolu 😉

 2. jano sedlacek

  tak stastnu cestu, cestovatelia
  dostatok sil, zdravia i stastia na zvladnutie tohto dobrodruzstva

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *