Kláštor Melk – Versailles mníšskej republiky

Kláštor Melk – Versailles mníšskej republiky

Na 60-metrovej skale pri brehu Dunaja sa nad mestom Melk vyníma stavba, najkrajšieho barokového kláštora v Rakúsku. História tohto benediktínskeho opátstva siaha až do roku 1089. Odvtedy patrí k najvýznamnejším duchovným miestam v tomto kraji.

Majestátne budovy s okrovo žltou fasádou mi utkveli v pamäti od prvého okamihu ako som cestoval po rakúskej diaľnici A1 z Viedne na Linz a potom cez Salzburg ďalej do Nemecka. Za posledných tridsať rokov som túto trasu prešiel oboma smermi nespočetnekrát. Stavba kláštora ma lákala na návštevu, ale pracovné povinnosti ma nútili po A1 okolo Melku vždy len prefrčať. V apríli tohto roku som konečne odbočil k opátstvu. Po niekoľkých minútach som zaparkoval na parkovisku, nachádzajúcom sa len niekoľko metrov od vstupnej brány do kláštora. Bránou v hrubých kláštorných múroch, nad ktorou v zlate žiaril nápis ANNO MDCCXVIII, som prešiel na prvé nádvorie opátstva, v ktorom dnes žije dvadsaťštyri mníchov.

Pôvodne na skale nad Dunajom stál hrad. Prvé písomné správy sa o Melku zmieňujú v roku 831. Po bitke s Maďarmi v roku 955 zostalo mesto v ruinách. V 11. storočí Leopold II. Babenberský (1050 – 12. 10. 1095) pozval do Melku benediktínov z Lambachu. Pridelil im pôdu a hrad, ktorý si mnísi prebudovali na opevnený kláštor. Do opátstva boli prenesené pozostatky svätého mučeníka Kolomana. V roku 1683 muselo čeliť invázii Turkov. Majestátnu stavbu vojnové udalosti úplne zdevastovali. Po tureckom nájazde sa kláštor len pomaličky zotavoval. Roku 1702 zahájil opát Berchtold Dietmayr rozsiahlu prestavbu komplexu. Na dnešnej barokovej podobe kláštoru sa podieľali známi architekti a stavitelia 17. a 18.  storočia ako Jakob Prandtauer, Johann Bernard von Erlach (dvorný architekt troch cisárov), Josef Munggenast a ďalší umelci tej doby. Architektonická perla rakúskeho baroka je čiastočne prístupná verejnosti formou múzea alebo priestorov pre konanie rôznych slávností a podujatí. Príjemným zážitkom v kláštore je koncert vážnej hudby. V kostole sa konajú pravidelné bohoslužby. Návštevníci majú prístup do rozsiahlych parkov s množstvom starých a vzácnych stromov a pekným rozáriom.

Krásne priestory opátstva sa postupom času stali významným kultúrnym a tiež vzdelávacím centrom. V kláštore študovali viacerí poprední rakúski intelektuáli. Škola bola známa kvalitným vzdelávacím systémom, ale aj prísnym režimom. Atmosféra, ktorá tu vládla dokázala žiakov školy primäť k tomu, aby sa venovali zdokonaľovaniu svojich vedomostí. Dodnes v jednej časti kláštora pôsobí cirkevné gymnázium.

Pre turistov začína prehliadka v 195-metrov dlhej cisárskej chodbe. Jej dĺžka vyráža návštevníkom dych. Napriek tomu som sa nevedel dočkať okamihu, keď vstúpime do intelektuálneho srdca opátstva, knižnice. Mnísi ju po celú dobu existencie kláštora vytrvalo zveľaďovali. V policiach je uložených 100 000 zväzkov, vrátane 1 200 rukopisov z 9. až 15. storočia a 750 inkunábulí, prvotlačí spred roku 1500. V knižnici sú dva veľké glóbusy, pozemský a nebeský od Coronelliho.

S priestormi knižnice a opátstvom Melk sa spája meno talianskeho spisovateľa Umberta Eca. Majestátnosť a skryté tajomstvá kláštora ho inšpirovali k príbehu Meno Ruže. V tejto knižnici preštudoval veľa literatúry a urobil si množstvo poznámok pre svoj najslávnejší román. Dokonca jedna z jeho hlavných postáv pochádzala práve z tohto opátstva.

Poslednou zastávkou mojej rýchlej prehliadky kláštora bol kostol, ktorého patrónmi sú sv. Peter a sv. Pavol. Umelecký svet ho považuje za najkrajší barokový interiér severne od Álp a na znak uznania ho nazval „Božou audienčnou sálou.“ Podobne ako mnohí predo mnou aj som v nemom úžase obdivoval výzdobu jeho interiéru.

Kláštor v Melku je rozhodne jedným z najväčších skvostov európskeho baroka a stojí za prehliadku, prípadne len zastávku na občerstvenie sa počas dlhej cesty. Strata času porovnateľná s odbočkou na niektorý z motorestov popri diaľnici A1 je minimálna. Ak ste si zabudli do cesty pribaliť domáci rezeň, môžete si ho objednať v štýlovej kláštornej reštaurácii. Prípadne sa v Café im Gartenpavillon osviežiť kávičkou. Prajem krásnu letnú dovolenku.


NIEKOĽKO FAKTOV

Vincenco Maria Coronelli

16 8.1650 – 17. 12. 1718

Rodák z Benátok, ktorý ako 21-ročný vstúpil do kláštora sv. Maria Gloriosa dei Frarisa, sa preslávil ako kartograf, autor atlasov a vynikajúcich glóbusov. Je zrejme zostavovateľ a vydavateľ encyklopédie Biblioteca Universale Sacro-Profana.

Umberto Eco

5. 1. 1932 – 19. 2. 2016

Taliansky spisovateľ, estetik a teoretik umenia pochádzal z rodiny s trinástimi deťmi. Na univerzite v Turíne získal v roku 1954 doktorát z filozofie. V marci 1978 začal písať svoj prvý román Meno ruže, ktorý bol publikovaný v roku 1980. Jeho vydavateľstvo malo v pláne predať 30 000 kópií tohto titulu, dodnes ich predali vyše deväť miliónov.

Umberto Eco, Carlo Maria Martini:

V čo verí ten, kto neverí

Vydavateľstvo Don Bosco, Bratislava 2015.

Na začiatku roka 1995 navrhol časopis Liberal kardinálovi Martinimu a Umbertovi Ecovi, aby spolu začali viesť dialóg. Táto knižočka následne v roku 1996 priniesla listy, ktoré si títo dvaja velikáni napísali, a bola preložená do šestnástich jazykov.

Cesta E60

Rakúska diaľnica A1 je časťou druhej najdlhšej európskej cesty. Trasa dlhá zhruba 8 200 km začína na brehu Atlantického oceánu vo francúzskom meste Brest a končí v Irkeštamskom priesmyku v Ťan-šane vo výške 3 300 m n. m. na hranici Kirgizka a Číny. Cesta E60 prechádza Francúzskom, Švajčiarskom, Nemeckom, Rakúskom, Maďarskom, Rumunskom, Gruzínskom, Azerbajdžanom, Turkménskom Uzbekistanom, Tadžikistanom a Kirgizskom. Automobily musia trajektom prekonať Čierne a Kaspické more.

Zámok Schallaburg

sa nachádza 5 km južne od kláštora Melk. Impozantnú siluetu najkrajšieho renesančného zámku na sever od Álp je možné rozoznať už z diaľky. Jeho staviteľmi boli Losensteinovci. Rod bol známy láskou k umeniu, ktorá sa odrazila na vzhľade zámku, postaveného podľa vzoru talianskych palácov. K zámku patria krásne záhrady s dvoma typicky renesančnými jabloňovými sadmi.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *