Stretnutie so synom legendy studenej vojny F. G. Powers jr.

Stretnutie so synom legendy studenej vojny F. G. Powers jr.

V nedeľu 10. júla uverejnil denník Nový Čas Nedeľa rozhovor, ktorý sme urobili s pánom Gary Powersom Jr. v Prahe koncom apríla tohto roku. Pre obmedzený rozsah strán bol rozhovor krátený o niekoľko otázok a zaujímavých odpovedí v závere.

V denníku neuverejnená časť rozhovoru.

Ako riaditeľ Múzea studenej vojny, na ktorý exponát, ma upozorníš, aby som si ho pri návšteve isto prehliadol?

Maovo ucho. Čo tým myslím? Ušné laloky, podobne ako odtlačky prstov, sú jedinečné na to, aby identifikovali jednotlivca. CIA vyrobila tento sadrový model ucha a používala ho na zisťovanie, či sa zúčastnil verejnej udalosti alebo mal prejav skutočne Mao alebo jeho dvojník. Ide teda o veľmi unikátny kúsok.

Mám ešte jednu otázku. Si historik a vyjadril si sa, že sa história opäť trochu opakuje. Prečo sa história znova a znova opakuje? Prečo ľudia neurobia niečo, aby neopakovali tie isté chyby?

Ostatných 30 rokov hovorím ľuďom, že sa musíme poučiť zo studenej vojny. Musíme sa poučiť z našich chýb, musíme pochopiť studenú vojnu a to, čo sa stalo počas tohto obdobia, aby sa to už neopakovalo. Deje sa to znova. Rovnako ako neúspešná politika na konci prvej svetovej vojny viedla k druhej svetovej vojne, myslím, že neúspešná politika na konci studenej vojny viedla k tejto studenej vojne 2.0. Amerika a NATO sľúbili Rusku, že sa nebudú rozširovať, že niektoré krajiny sa nikdy nestanú súčasťou NATO. No to sa teraz deje. Posledných 8 rokov bola na Ukrajine občianska vojna. Amerika poskytovala  zbrane ľuďom, ktorí chcú, aby Rusi vypadli. Rusko poskytovalo zbrane ľuďom, ktorí tam chcú mať  Rusov. Takže na Ukrajine bola posledných 8 rokov občianska vojna. Táto vojna na Ukrajine nevznikla len tak cez noc. Pred ôsmimi rokmi sa s pomocou Ameriky zmenila administratíva a my sme dosadili nového človeka, ktorý je proamerický. Putin, myslím, bol zatlačený do kúta.  Snažil sa vyjednávať, snažil sa povedať stop, nie, toto nie je správne. Takže chcel nárazník.  Chcel niečo, čo nie je NATO. To si myslím. A zrazu v podstate povedal, kašlem na vás. A Putin zaútočil.

To sú dnes netradičné názory. Nebojíš sa to povedať?

Nie, je to môj názor. Viem, že si rozhovor nahrávate. Viem, že napíšete nejaký článok. Toto sú len moje osobné názory. Môžem sa mýliť, ale aspoň mám slobodu o tom diskutovať a viesť dialóg a ak zistím, že sa mýlim, opravím svoj názor. Nehovorím v mene americkej vlády. Som historik studenej vojny. Verím, že o dvadsať rokov, keď si historici zhromaždia všetky fakty, budú súhlasiť s mojím názorom.

Gary, ďakujem za rozhovor a dovidenia na Slovensku.

One thought on “Stretnutie so synom legendy studenej vojny F. G. Powers jr.

 1. janoS

  dakujem za zaujimave a podnetne citanie. Neprekvapuje ma, ze ta „tvoja“ cast co nebola zverejnena v Novom case tam nebola zverejnena.
  Lenze iba s nou to ma cele vyznam a kontext.
  Apon krasne vidno manipulaciu od medii.
  drz sa a pokracuj.prosim
  j.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *