TAIWAN

TAIWAN

Jedenásteho decembra prebehli v slovenských médiách dve na prvý dojem rovnaké správy. Titulok jednej bol: Omikron je už na Slovensku a titulok druhej oznamoval: Taiwan hlási prvé prípady omikronu, všetci boli plne zaočkovaní.

Čitateľ, ktorý sa v správach orientuje len podľa titulkov, môže mylne nadobudnúť dojem, že obe krajiny, ktoré od seba delí skoro celý Euroázijský kontinent a k tomu kúsok Tichého oceánu, sú na tom v dobe covidu 19 rovnako. Realita je ale rozdielna a možno až veľmi rozdielná.

Zhodou okolností som sa práve v sobotné ráno jedenásteho decembra vrátil z obchodnej misie na ostrove Taiwan. Z krajiny, ktorá má 23,6 milióna obyvateľov, čo je viac ako štvornásobok obyvateľov Slovenska. Za celú dobu od vypuknutia pandémie covid 19 sa tu nakazilo len 16 731 ľudí. U nás to bolo k dátumu 11. 12. 2021 bez mála 770 tisíc pozitívnych, čo je 46x viac. Medzi Dunajom a Tatrami zomrelo viac ako 15 tisíc ľudí a na ostrove 848. Toho 11. decembra bolo na Slovensku pri testovaní zistených 5 832 novo nakazených a na Taiwane 10 (desať). Na Taiwane sa pritom jedná výlučne o importované prípady. Očkovanosť obyvateľstva aspoň jednou dávkou je 77 percent (oboma dávkami 50 percent).

Počas týždenného pobytu na Taiwane som sa snažil byť usilovným pozorovateľom a so svojimi postrehmi by som sa chcel podeliť s čitateľmi Lekárskych novín. Väčšinu času som strávil v hlavnom meste Taipei a na jeden deň som navštívil mesto Kaohsiung s najrušnejším prístavom na ostrove. Obe mestá sú miliónovými metropolami. Pulzovalo v nich veľmi intenzívne životné tempo. Ulice boli plné ľudí všetkých vekových kategórii a všetkých povolaní vrátane školákov. Po cestách sa pohybovalo množstvo automobilov a skútrov. Nevidel som žiadne zatvorené obchody alebo reštaurácie. Zhasnuté a prázdne boli len mimo prevádzkovú dobu. Školské ihriská boli plné žiakov alebo študentov. V stručnom zhrnutí na Taiwane žijú bežný život v rovnakom štýle ako pred covidom 19. ALE. Rúško je tu na tvári každého obyvateľa. Od starčeka po malé dieťa v športovom kočíku. Nie len v uzavretých priestoroch v budovách a prostriedkoch hromadnej dopravy ale aj na uliciach. V osamelosti sa v parku prechádza randiaca dvojica s rúškami na tvári. Bez rúška boli len športujúci na ihriskách alebo niekoľkí bežci na chodníku.

S nekompromisnou pravidelnosťou si Taiwanci dezinfikujú ruky pri vstupe do budovy pri vstupe do obchodu pri vstupe o kaviarne alebo reštaurácie. Prístroje striekajúce dezinfekčný roztok sú výlučne bezkontaktné. Meranie teploty pri vstupe do budov je tiež samozrejmosťou. Buď kamerovým zariadením alebo osobou, ktorá je veľmi precízna. Akákoľvek formálnosť je mimo rozsahu uvažovania Taiwancov. Pri vstupe do obchodov alebo reštaurácii sa ľudia evidujú cez mobil. Dohľadanie kontaktov v prípade vyskytnutia sa covidu 19 na nejakom mieste ja z realizovateľné v mimoriadne krátkom časovom intervale. To v čom sme si s Taiwancami podobní je nedodržiavanie odstupov na zástavkách autobusov.

Naša slovenská obchodná misia žila v prísne organizovanom režime, ktorý nám nedovolil žiadny pohyb mimo vyhradených priestorov hotela, mimo dohodnutých miest obchodných stretnutí. Personál hotela, ktorý sa o nás staral, budovu neopúšťal a po našom odchode ho čakala štrnásť dňová karanténa.

Obyvatelia viacerých ázijských krajín prijímajú veľmi disciplinovane prijaté opatrenia. Na Taiwane sú ale prijaté aj reštriktívne opatrenia ako napríklad pokuty za nedodržanie pravidiel. Na druhú stranu 80 percent ostrovných bytov nemá kuchyňu a z kohútikov tu netečie pitná voda. Zrejme aj kvôli tejto forme stravovania si Taiwanci uvedomujú, že tvrdý lockdown s uzavretím reštaurácii by bol pre obyvateľov Taiwanu mimoriadne nepohodlný.

Isto je výhoda, že Taiwan je ostrovná krajina s jednotnými pravidlami na celom území. Neexistuje možnosť naskočiť do auta, správnejšie člna, a vyraziť za nákupmi niekam do susednej krajiny, kde platí voľnejší režim. Mimoriadne prísne a dôsledné opatrenia na letiskách a v prístavoch pri vstupe do krajiny kombinované povinnou karanténou, zaručujú vysokú pravdepodobnosť až istotu zachytenia nakazených cestujúcich.

V každom prípade na základe rozhovoru so slovenským študentom Martinom, žijúcim dlhodobo na Taiwane, môžem konštatovať, že miestni obyvatelia berú prijaté opatrenia s pochopením a zodpovedne sa nimi riadia. Odmenou je im život v rytme, ako ho poznáme z doby s pred marca 2020.

NIEKOĽKO FAKTOV

Taiwan (Tchaj-wan) v minulosti známy pod menom Formosa, je ostrovný štát ležiaci v západnom Pacifiku medzi Japonskom a Filipínami. Nachádza na východnom pobreží tzv. ohnivého kruhu, ktorému sa pripisuje 90 percent všetkých zemetrasení, ktoré sú po celej planéte. Taiwan patrí medzi krajiny, kde ich je najviac na svete.

 • Počet obyvateľov 23,57 miliónov (2020)
 • Hlavné mesto Taipei (2,6 mil. obyvateľov)
 • Celková plocha vrátane niekoľkých malých ostrovov je 36 197 km2
 • Podnebie je vlhké tropické monzúnové s častými tajfúnmi.
 • Najvyšším štítom je Jü-šan (Mt. Morrison) 3952 m. n. m. Po obsadení Taiwanu militaristickým Japonskom v roku 1900 sa hora stala najvyšším štítom cisárstva. Štít dostal nové meno Niitakajama. Meno hory bolo použité v tajnej šifre Niitakajama nobore (Vystúpte na horu Niitakajama). Tá spustila japonský útok na americkú námornú základňu v Pearl Harbor.
 • Prírodnú rozmanitosť a krásu ostrova je najlepšie spoznať v národných parkoch Jü-šan Kenting, Taroko, Yangmingshan, a ďalších.
 • Náboženská štruktúra obyvateľstva Taiwanu 35,1% Budhismus, 33,0% Taoismus, 18,7% bez vyznania, 3,9% kresťania.
 • Taiwan pre západný svet objavili v roku 1544 Portugalci, ktorí mu dali meno Ilha Formosa – Krásny ostrov.
  Gróf Móric Beňovský – slávny slovenský cestovateľ a svetobežník, aj on navštívil Taiwan. Po úteku z vyhnanstva na Kamčatke a ceste späť do Európy loď s Beňovským 26. augusta 1771 pristála na východnom pobreží ostrova.
 • Na konci čínskej občianskej vojny sa v roku 1949 na ostrov stiahli zvyšky čankajškovej armády.
  Do októbra 1971 v OSN zastupoval Čínu Taiwan. Po prijatí Čínskej ľudovej republiky do OSN bol Taiwan z organizácie vylúčený.
 • Taiwan dnes medzinárodne uznáva len niekoľko štátov.
 • Taiwaan je členom Medzinárodného olympijského výboru po názvom Čínska Tchaj-pej.
 • Menou je nový taiwanský dolár. Kurz 1,00 EUR = 31,28 NT$.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *