Najlepší ayran v Carihrade

Najlepší ayran v Carihrade

Ako prváčik som navštevoval logopéda. Okrem iných slov s písmenom R som si jazyk lámal aj na slove CaRihRad. Pánovi logopédovi sa akosi nezadarilo. Potvrdzujete to, že doma majú moje baby (manželka a obe dcéry) najväčšiu zábavu, keď niekomu diktujem číslo na mobil môjho najlepšieho kamaráta Mira. V desaťmiestnom čísle sa tRojka opakuje celkom päť krát. Ešteže sa ten Carihrad premenoval na Istanbul.

S mojím najlepším kamarátom sme sa zoznámili v prvom ročníku gymnázia. Miro nastúpil do školskej lavice rovno po dovolenke s rodičmi v Turecku. Písal sa rok 1978 a doba socializmu v ČSSR začínala písať svoju poslednú štvrtinu. To sme my ale ani zďaleka netušili. Realitou bolo, že do kapitalistickej cudziny sa dostalo len veľmi málo občanov. Miro mal hodne zážitkov z cestovania sovietskym žigulákom, ale hlavne s neopakovateľným nadšením opisoval Istanbul a Tróju. V tom čase mi ani vo sne nenapadlo, že práve Istanbul sa stane častým cieľom mojich služobných ciest. Žiaľ, do Tróje som sa ešte stále nedostal. Nie je tam žiadny výrobca plastových alebo hliníkových okien. Len vykopávky.

Už si nespomínam, či Miro rozprával aj o kulinárskych zážitkoch z  Istanbulu. Ja by som teraz rád odporučil návštevu najlepšej reštaurácie v Istanbule. Hodnotenie najlepšej berte ako veľmi subjektívne. Ak sa tam vyberiete a nebudete spokojní tak verím, že aspoň ako bezkonkurenčne najlepšiu oceníte kvalitu podávaného ayranu. To je to turecké jogurtové mlieko.

Do reštaurácie Taksim Bahcivan najlepšie trafíte od známeho námestia Taksim. Vyberiete sa po rušnom obchodnom bulvári Istiklal Caddesi. Tu si treba dávať pozor na turistickú atrakciu – električku. Zrekonštruovaný vozeň z 19.storočia premáva po celej dĺžke bulváru, ktorý je od skorého dopoludnia do veľmi,veľmi neskorej noci neustále plný chodcov. Pri mešite Hüseyin Ağa, ktorá sa nachádza po pravej strane, sa stočíte doprava do uličky Atif Yilmay. Po pravej strane miniete pekný hotelík Taksim Palace a dostanete sa na roh ulice Süslü Saksi Sokak. Znovu doprava a po desiatich krokoch ste pred vstupom do reštaurácie Taksim Bahcivan. Teraz pochopíte, že to nie je žiadny luxus ale malá ľudová reštika so šiestimi stolmi vo vnútri a šiestimi na terase. Stoly sú vlastne ťažké medené tácky s priemerom okolo jedného metra. Sú položené na stolíku, na ktorom je prehodený jednoduchý koberec. Medená misa takto pevne drží na stolíku.

Zo svojho miesta vidíte priamo do mini kuchyne. Nad vstupom do reštaurácie visí modrá vlajočka, ktorá garantuje hygienu. Tu ale na rozdiel od reštaurácií na blízkej Istiklal Caddesi ulici nečakajte, že kuchári majú natiahnuté na rukách nejaké chirurgické rukavice. Tu sa jedlo pripravuje na ostro. Nehovorím o chuti.  Priebežne sa krája zelenina do šalátov, do minimálnej zásoby sa pripravuje mäso na grilovanie. Od svojho stolíka budete mať isto možnosť všetko detailne odsledovať. Teda, ak budete mať záujem. V každom prípade jedol som tu opakovane a vždy mojim spoločníkom veľmi chutilo. A bez žalúdočných následkov.

Ayran tu ponúkajú v plastových kelímkoch so slamkou a „čapovaný“. A práve ten „čapovaný“ považujem za najlepší aryan v celom Carihrade – Istanbule. Nádoba s ayranom je vedľa účtovacieho pultu. Nalieva sa do medených pohárov a pije sa malou kovovou žufankou. Mliečny nápoj sa čapuje malou naberačkou, na ktorej je pomerne hrubá vrstva zaschnutého ayranu. Po načapovaní pred vás položia medený hrnček s krásne napeneným bielym obsahom. Pena sa na ayrane udrží dlho. V tejto ľudovej reštaurácii neponúkajú žiadne alkoholické nápoje. Ani ľahké turecké pivo. Ak si netrúfate na konzumáciu ayranu, alternatívou je čistá voda alebo osvedčené zglobalizované nápoje od Coca Coly.

Rýchlo pochopíte, že je tu veľké množstvo personálu. Čašníci sú výlučne chlapi. Jeden na dva stoly. Keď sú v reštike obsadené všetky stoly, je tu spoločne s personálom dosť tesno.

V bezprostrednom priestore kuchyne isto zahliadnete jednu – dve ženy. Poriadne sa najete, možno až prejete, za 25,00 tureckých lír na osobu.

Predpokladám, že podobne ako moji kolegovia, po výdatnom jedle dostanete chuť na pivo. Odporúčam vrátiť sa na ulicu Istiklal Caddesi a pivko si dať v pasáži Çiçek Pasajı. V hostincoch meyhane býva veľmi dobrá lokálna atmosféra. Nemôžem zaručiť, že zažijete spontánne vystúpenie brušnej tanečnice. My s kolegom Mirom sme to šťastie raz mali. Turkyňu popíjajúcu pivo s manželom strhla hudba a manželovi  aj okolo sediacim hosťom zatancovala perfektný brušák.

Zaručiť ale môžem s absolútnou istotou, že na čísle 76C na ulici Istiklal Caddesi vám zmrzlinár pri predaji vynikajúcej zmrzliny predvedie malé akrobatické vystúpenie pri jej servírovaní.

 

Keď budete v Carihrade isto skočte na jedlo do Taksim Bahcivan. Nezabudnite sa pozdraviť ahoj. Snažím sa o vyexportovanie niečoho zo Slovenska.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *