BAJKAL Slavnoje more

„Slavnoje more, svjaščenyj Bajkal“, teda „slávne more, posvätný Bajkal“. Už táto ruská ľudovka svedčí o tom, že najstaršie, najhlbšie a jedno z najväčších jazier na svete býva právom považované za symbol krásnej sibírskej prírody a celého Ruska. Napokon, spomínanú pieseň v origináli pôsobivo spieval aj nedostihnuteľný zlatý slávik a  hviezda československej popovej scény s veľkými presahmi do cudziny, Karel Gott. Zaradil ju ako bonus na vinyl Karel Gott ’77. V svojom príbehu ho v knihe pripomína profesor Bohumír Janský, hviezda svetovej hydrológie.

Obrazová publikácia Bajkal: Slavnoje more prináša formou rozhovorov sedemnásť príbehov Slovákov, Čechov, Rusov, Buriatov a Ukrajinca, ktorí pri Bajkale nechali kus svojho srdca. Každý po svojom. Dozviete sa o dobrodruhoch a športovcoch, pre ktorých sa jazero stalo základňou „Divokého východu“ či ďalšou métou na prekonanie svojich fyzických možností. O histórii oblasti spätej s prítomnosťou Čechoslovákov či už v podobe légií alebo odvážlivcov rôznych profesií. O najdlhšej železnici sveta – Transsibírskej magistrále a jej odbočkách. O sibírskych národoch a ich duchovných vodcoch – šamanoch. O tom, ako vyzerá misionárska činnosť v najväčšom katolíckom biskupstve na svete.

Bajkal je inšpirujúci a kto vdýchne jeho atmosféru, zostane asi do konca života závislým.


 Knižný náhľad


Poďakovanie darcom

Autori knihy si veľmi vážia dôveru a podporu jej vydania a ďakujú všetkým darcom.


Kniha sa začne distribuovať od 31.3.2022.


Komentáre čitateľov:

Myslím si, že zaujímavými sa miesta na zemi stávajú nielen tým ako vyzerajú, napr. že tam fúkajú vetry, je tam zima, veľké skaly, vysoké hory, široké rieky ( aj keď aj to môže človeka prekvapiť, keď ešte niečo také predtým nevidel ..) ale zaujímavými sa tie miesta na zemi môžu stať aj tým, čo z nich dokážu urobiť ľudia, ktorí tam žijú …. v dobrom, aj zlom smere.
Ľudia ktorí si vážia svoju rodnú zem a starajú sa, aby ostala pekná, živá aj pre ich deti, dokážu  dať tým miestam, ktoré človek navštívi, tú magickú príchuť nového, nepoznaného, tajomstva života… rôznorodosti života….

Miroslav, Rajec, 2. 6. 2020

One thought on “BAJKAL Slavnoje more

  1. Oľga Csibová

    Dobrý deň, pán Pavol. S veľkým potešením som dočítala Vašu zaujímavú knihu rozhovorov s neobyčajnými ľuďmi-Bajkal…
    Sú to veľmi pútavé a nevšedné príbehy ľudí, ktoré čitateľa obohatia o zážitky z neznámej krásnej krajiny. Ďakujem Vám, aj pánovi
    Jánovi Rychetskému za pekné chvíle, strávene s knihou.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *